Wybieramy płyn chłodniczy do samochodu

Niezwykle ważną częścią każdego samochodu jest układ chłodzenia. Ma on za zadanie utrzymać temperaturę pracy silnika na stałym i optymalnym poziomie. Z reguły jest to temperatura w przedziale od 90 do 100 stopni Celsjusza. W sprawnym działaniu układu chłodzenia niezwykle ważną rolę pełni płyn chłodniczy.

Dlaczego płyn chłodniczy jest tak ważny i jaką dokładnie pełni rolę w aucie? Podczas spalania paliwa w silniku wytwarza się duża dawka energii cieplnej, która musi zostać odprowadzona z silnika. I tutaj właśnie ma zastosowanie płyn chłodniczy. Przede wszystkim płyn odprowadza ok. 30 % energii cieplnej w drodze pomiędzy silnikiem, a chłodnicą. Dodatkowo dzięki specjalnemu składowi płyn zapobiega zamarzaniu całego układu chłodzenia podczas niskich temperatur. Płyny chłodnicze zawierają również specjalne dodatki, które zapobiegają rdzewieniu silnika oraz podzespołów z którymi płyn ma bezpośredni kontakt. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu płynu chłodniczego? Przede wszystkim na skład oraz posiadane atesty i certyfikaty. Im więcej posiada on specjalnych dodatków tym lepiej dla naszego auta. Warto sprawdzić również w instrukcji użytkowania naszego samochodu dokładne parametry, jakie według producenta powinien posiadać płyn chłodniczy. Musimy pamiętać również o tym, że każdy płyn z czasem traci swoje właściwości i musi być wymieniony. Średnio wymiana powinna być przeprowadzana co 2 – 3 lata. W przeciwnym razie narażamy układ chłodzenia w naszym aucie na zamarznięcie lub korozję.

Jeśli szukacie wysokiej jakości płynów chłodzących to serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą produktów marki Neste Oil.