Dlaczego silnik ,,bierze olej”?

Olej to zdecydowanie najważniejszy płyn eksploatacyjny w każdym samochodzie. Kontrola jego poziomu to podstawowa czynność wykonywana przez kierowcę. Czasami zdarza się, że jego ilość spada i wtedy potocznie mówi się, że silnik ,,bierze olej”.

To, że podczas codziennej pracy silnik zużywa niewielkie ilości oleju jest zjawiskiem zupełnie naturalnym i występuje nawet w nowych silnikach. Problem zaczyna się wtedy, gdy ubywa go zbyt wiele, a kierowca nie może wyruszyć w dłuższą trasę bez kilku litrów oleju w bagażniku. Jakie są przyczyny takiego zjawiska? Winowajcą może być słabej jakości olej. W mocno wysłużonych silnikach z powodu wyeksploatowanych pierścieni oraz uszczelniaczy zaworowych olej może spływać do komory spalania. Dlatego właśnie powinno się stosować oleje o wyższej lepkości. Silnik może również zużywać olej, jeśli eksploatowany jest głównie na krótkich odcinkach, np. podczas codziennych dojazdów do pracy. Poszczególne elementy nie zdążą wtedy się odpowiednio rozgrzać i uszczelnić cylindra oraz tłoków. Jeśli lubimy szybką jazdę i często poruszamy się z niemal maksymalną prędkością to również musimy się liczyć ze zwiększonym spalaniem oleju. Poza tym niektóre silniki po prostu same z siebie zużywają znaczne ilości oleju. Kierowca musi się po prostu z tym pogodzić i zawsze wozić ze sobą zapas.

Wszystkich kierowców zainteresowanych olejem silnikowym o wysokich parametrach zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą produktów Neste Oil.