OLEJE NESTE

Neste to północnoeuropejska kompania działająca w branży naftowej, energetycznej i chemicznej, która jest obecna w 30 krajach. Firma została utworzona w 1948 roku w Finlandii, jako przedsiębiorstwo państwowe, a pod koniec 1995 roku uległa częściowej prywatyzacji.

Rafinacja ropy naftowej i jej transport tankowcami zabezpieczonymi podwójnym dnem, marketing oraz handel międzynarodowy to tylko niektóre elementy zintegrowanych działań w strukturze Grupy Neste. Kompania zajmuje się również poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, gazu ziemnego i kondensatów. Jednym z departamentów firmy jest sektor chemiczny, w ramach którego Neste wytwarza produkty bazowe oraz półprodukty dla potrzeb przemysłu leśnego, kleje i lepiszcza, jak również środki pokrywające powierzchnie. Neste stosuje także rozwiązania oparte o wykorzystanie energii słonecznej i siły wiatru.

Neste w Finlandii posiada dwie rafinerie, w Porvoo i Naantali, które są jednymi z najnowocześniej wyposażonych w rejonie Morza Bałtyckiego. Wyroby ropopochodne, które nie degradują środowiska naturalnego, produkowane są głównie do różnego rodzaju pojazdów oraz dla zaspokojenia potrzeb ciepłownictwa, rolnictwa i przemysłu. Główne cele w działalności Neste to satysfakcja klientów, oferowanie produktów i usług najwyższej jakości, zaspokojenie wymagań paliwowych i olejowych rynku motoryzacyjnego, jak również ochrona środowiska naturalnego. Wysiłki podejmowane w dziedzinie ekologii spotkały się z dużym uznaniem i zyskały pozytywną ocenę o czym najlepiej świadczy Certyfikat ISO 9000, którym została nagrodzona większość departamentów Grupy Neste. To właśnie troska o zachowanie środowiska naturalnego w możliwie nienaruszonej formie sprawia, iż paliwa i smary opracowane i wyprodukowane przez Neste są mniej szkodliwe dla zdrowia jak i natury, w porównaniu z tradycyjnymi. Działania proekologiczne Neste zmierzają również do systematycznej redukcji związków toksycznych spalin wydalanych przez rafinerie oraz zwiększenia bezpieczeństwa produkcji.

Neste jest pierwszą kompanią petrochemiczną w Europie, która wprowadziła na rynek paliwa proekologiczne. Benzyna o nazwie Futura oraz paliwo miejskie tzw. City Diesel, opracowane w laboratoriach Neste wyróżnia niska zawartość związków toksycznych w spalinach. City Diesel jest praktycznie pozbawione siarki, ponieważ jej zawartość wynosi poniżej 0.005%. Tym samym wykorzystanie tego paliwa zmniejsza emisję siarki w spalinach samochodowych aż o 98%, a emisję tlenku azotu od 2% do 10%.

Świadoma strategia ochrony środowiska naturalnego przejawia się również w tym, iż stacje benzynowe Neste w krajach nadbałtyckich, Rosji i Niemczech budowane są według najnowszych standardów ekologicznych i konstrukcyjnych obowiązujących w Finlandii. Neste jest liderem na fińskim rynku sprzedaży detalicznej i hurtowej produktów ropopochodnych, a swoje produkty eksportuje również do Szwecji, Niemiec, Polski, państw nadbałtyckich, jak również poza Europę. Większość surowców i produktów Grupy Neste jest transportowana drogą morską z wykorzystaniem własnej floty.

Doskonała jakość zarówno produktów, jak i świadczonych usług, rozpoznanie i zaspokojenie potrzeb konsumentów rynku paliwowego, a także szacunek i troska o zachowanie środowiska naturalnego w nienaruszonej postaci to główne wartości określające Neste.