Wybór oleju silnikowego – na co zwrócić uwagę?

Wybór oleju silnikowego nie jest wcale zadaniem łatwym. Podczas jego zakupu trzeba wiedzieć na co dokładnie zwrócić uwagę i czym się kierować. Tylko odpowiednio dobrany olej może zagwarantować nam sprawną i bezawaryjna pracę silnika.

Wybierając olej silnikowy warto zawsze w pierwszej kolejności zapoznać się z instrukcją pojazdu i zaleceniami jego producenta. Jest to szczególnie ważne w przypadku aut nowych. Trzeba jednak pamiętać, iż wskazanie konkretnego producenta oleju wynika często z podpisanych umów pomiędzy koncernami. Wlanie oleju o takich samych parametrach, ale producenta innego niż zalecany w instrukcji na pewno nie będzie miało żadnego wpływu na działanie auta. Za najważniejszy parametr, którym powinniśmy kierować się podczas wyboru oleju jest jego lepkość, czyli zachowanie się w niskiej oraz wysokiej temperaturze. Najlepszy olej to taki, który działa sprawnie nawet w ekstremalnie skrajnych temperaturach. Ważna jest oczywiście jego jakość. Określana jest ona na podstawie specyfikacji API lub ACEA. Z różnicami pomiędzy nimi warto zapoznać się samodzielnie przed udaniem się do sklepu. Wybierając olej silnikowy warto zwrócić również uwagę na uzyskane aprobaty techniczne. Wielu producentów aut samodzielnie testuje dostępne na rynku oleje i na tej podstawie wystawia pozytywne aprobaty pod kątem określonych silników.

To tylko podstawowe parametry na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru oleju silnikowego, a nie jest to lista kompletna. Jeśli zadanie to nas przerasta to najlepiej zaufać specjalistom z firmy Oleje Klimowicz, którzy pomogą w doborze oleju do każdego typu silnika.