Rola oleju wrzecionowego

Olej wrzecionowy to specjalistyczny środek smarny, który wykorzystywany jest przede wszystkim w wałach obrabiarek, ale nie tylko. Jak powstaje i jakie są jego funkcje? O tym w naszym dzisiejszym wpisie.

Olej tego typu może powstawać w efekcie przerabiania ropy naftowej lub też w wyniku syntetycznych reakcji chemicznych. W ten sposób otrzymuje się olej bazowy, a w następnej kolejności wprowadza się do niego różnego rodzaju dodatki. Olej wrzecionowy ma za zadanie przede wszystkim zmniejszyć tarcie pomiędzy poszczególnymi elementami, chronić je przed nadmiernym zużyciem, a także przed rdzewieniem. Wśród olejów wrzecionowych wyróżnić można produkty lekkie, średnie i ciężkie, jak również te o przeznaczeniu specjalnym. Wykorzystuje się je przed wszystkim do smarowania łożysk maszynowych szybkobieżnych, które spotykamy przykładowo we wrzecionach przędzalniczych. Stąd właśnie oleje tego typu noszą nazwę wrzecionowych. Substancje te są środkami niskokrzepnącymi, które zawierają również wiele specjalistycznych dodatków uszlachetniających. Pamiętać należy o ich odpowiednim przechowywaniu oraz utylizacji. Oleje wrzecionowe mają bowiem bardzo szkodliwy i długotrwały wpływ na środowisko i tylko w niewielkim stopniu ulegają biodegradacji.

W ofercie naszej hurtowni znaleźć można olej wrzecionowy Neste Kara. To produkt o bardzo niskiej lepkości, który zawiera w swoim składzie bogaty zestaw dodatków uszlachetniających. Produkt może być stosowany również w postaci mgły olejowej, jak również nadaje się do wykorzystania w układach hydraulicznych.