Olej silnikowy, a jego termin ważności

Dostępne na rynku oleje silnikowe z reguły dostępne są w opakowaniach o pojemności 1 lub 4 litrów. Po kupnie oraz wymianie często okazuje się, że została nam go jeszcze spora ilość w butelce. Co zrobić z takim olejem i czy można przechować go i wykorzystać podczas następnej wymiany?

O tym, że olej silnikowy trzeba regularnie wymieniać wie każdy kierowca. Producenci zazwyczaj zalecają robić to co 10 – 30 tysięcy kilometrów. Zadanie wymiany oleju zlecić możemy profesjonalnemu warsztatowi lub wykonać ją samodzielnie. W tym drugim wypadku koniecznie trzeba zapoznać się wcześnie z instrukcją obsługi pojazdu i wszystkimi parametrami dotyczącymi oleju. Co zrobić z pozostałą ilością? Olej oczywiście można przechować, ale trzeba pamiętać o pewnych warunkach. Okres ten nie może być dłuższy niż czas pomiędzy kolejnymi wymianami. Z reguły są to około 2 lata. Pamiętać jednak należy, że butelka ze środkiem smarnym zawsze musi być dokładnie i szczelnie zamknięta. Opakowanie nie powinno być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz duże wahania temperatury. Jeśli chodzi o fabrycznie nie otwarte opakowania oleju silnikowego, to prawidłowo przechowywany środek smarny może wytrzymać nawet pięć lat i nie stracić nic ze swoich właściwości. W przypadku olejów w beczkach okres ten skraca się do około 3 lat. Tutaj reakcja płynu z metalem zawsze powoduje korozję i dlatego czas ten jest odpowiednio krótszy.

Olej silnikowy ma termin ważności i zdecydowanie warto go przestrzegać. W winnym przypadku narażamy silnik naszego samochodu na poważne usterki, a nas samych na duże wydatki.