Termin ważności olejów silnikowych

Czy oleje silnikowe mają termin ważności? Zazwyczaj dostępne są w pojemności 1 litra oraz 4 litrów. Pierwsza z nich służy do tzw. dolewek bądź zaopatrywania silników w małych urządzeniach, druga stanowi podstawę wymiany oleju w samochodzie.

Jeżeli nie zużyłeś całej ilości zakupionego oleju, to możesz go zachować na wypadek potrzeby uzupełnienia zbiornika. Jednakże należy tutaj pamiętać o fakcie, iż nie powinien on być wykorzystywany w okresie późniejszym, niż dwa lata (niektórzy producenci sugerują maksymalnie jeden rok). Kluczowe jest także upewnienie się, iż butelka jest szczelnie zamknięta i nie narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych czy drastyczne zmiany temperatury.
Oczywiście fabrycznie zapakowany olej, także posiada swój termin ważności (zazwyczaj około 5 lat), gwarantujący zachowanie pełni właściwości – pod warunkiem, iż był odpowiednio przechowywany. Klienci, korzystający z oleju sprzedawanego w beczkach, muszą się liczyć ze skróceniem tego okresu do maksymalnie 3 lat.