Jak często wymieniać olej silnikowy?

Odpowiedź jest prosta i brzmi – częściej niż wielu osobom się wydaje. Niestety, część domorosłych „fachowców” rozpowszechnia przeciwny pogląd. Doradzają oni wymianę oleju co 100 tysięcy kilometrów, a nawet, w skrajnych przypadkach twierdzą, że wymiana oleju nie musi następować częściej niż cztery, pięć razy w całym okresie użytkowania auta.


Oczywiście jest to pogląd całkowicie błędny. Może potwierdzić to każdy mechanik, który dokonuje wymiany oleju po 100 tysiącach przejechanych kilometrów. Olej jest już wówczas bardzo przepracowany i nie spełnia swojej funkcji przypominając po prostu czarną smołę. Coś takiego nie może po prostu skutecznie smarować i chronić silnika!

Czy to jednak oznacza, że brak częstej wymiany oleju sprawi, iż silnik przestanie działać? Oczywiście – bezpośrednio nie. Należy jednak pamiętać, że zużyty olej znacząco przyśpiesza eksploatację silnika. Skutkuje to większą liczbą awarii i spalaniem. Jeśli więc chcemy cieszyć się ekonomiczną i bezawaryjną jazdą – warto pamiętać o częstej wymianie oleju silnikowego. Prawidłowo olej silnikowy powinniśmy wymieniać co 15 tysięcy kilometrów. Dobrze jest w tej sprawie zasięgnąć porady fachowca i jeśli doradzi on wymianę oleju – zrobić to niezwłocznie. Warto również zwrócić uwagę na jakość oleju, jego producenta i dystrybutorów. Tak jak na każdym rynku bywa z tym różnie. Oleje dobrej jakości odnajdziecie np. na stronie www.olejeklimowicz.pl.