Płyn hamulcowy – kiedy wymienić?

O tym jak ważną rolę odgrywa układ hamulcowy w aucie nie trzeba chyba przekonywać żadnego kierowcy. Jego sprawne działanie zapewnia płyn hamulcowy. Jak każdy płyn eksploatacyjny wymaga on regularnej wymiany.

Płyn, który nie był wymieniany od bardzo długiego czasu mógł już stracić swoje właściwości, a to z kolei może być bardzo niebezpieczne. W ekstremalnych sytuacjach hamulce mogą nawet przestać działać. Dlaczego płyn z czasem się zużywa? Dzieje się tak za sprawą glikolu, który stanowi ważny składnik płynu. Posiada on właściwości higroskopijne, czyli pochłania wilgoć ze swojego otoczenia. Standardowo płyn hamulcowy wrze w temperaturze 230 – 260 stopni. Jeśli znajduje się w nim woda to temperatura ta ulega obniżeniu, a stąd już krok do zagotowania się płynu. Do sytuacji takiej można doprowadzić ciągle hamując przez długi czas, np. jadąc przez góry. By tego uniknąć możliwie często używajmy do hamowania silnika. Dodatkowo płyn posiada w swoim składzie substancje antykorozyjne, które  zapobiegają rdzewieniu układu i również z czasem ulegają zużyciu. Dlatego właśnie powinno się regularnie wymieniać płyn hamulcowy, najlepiej w specjalistycznym warsztacie.

W naszej hurtowni oferujemy w sprzedaży wysokiej jakości płyn hamulcowy NESTE JARRUNESTE, który może być stosowany we wszystkich rodzajach hamulców hydraulicznych. Potwierdzeniem wysokiej jakości produktu jest spełnienie przez niego norm DOT 3 i DOT 4.