Czy wymieniać olej w skrzyni biegów?

W motoryzacji istnieje wiele kwestii spornych, które dzielą całe pokolenia kierowców, mechaników oraz inne osoby z branży. Jedną z nich jest wymiana oleju w skrzyni biegów. Jedni twierdzą, że ten płyn jest dożywotni i nie powinno się go wymieniać, drudzy natomiast, że nic nie trwa wiecznie i nawet olej w przekładni trzeba kiedyś wymienić. Kto ma rację?

Przeciwnicy wymiany twierdzą, że w książkach serwisowych sami producenci aut zamieszczają informację, żeby tego typu oleju nie wymieniać (np. Opel, Volkswagen czy BMW). Mowa tam jest o tzw. okresie eksploatacji. Dla producenta zazwyczaj oznacza on czas kilka lat po wyprodukowaniu samochodu. Producenci zakładają bowiem, że ich auto będzie poruszać się po drogach przez kilka lat, a później trafi na złomowisko. Co potem? Potem zazwyczaj skrzynie biegów ulegają coraz częstszym i kosztowniejszym awariom. Dzieje się tak m.in. z powodu, że olej w skrzyni biegów traci z upływem czasu swoje właściwości. A warto przypomnieć, że pełni on w przekładni bardzo ważną rolę, która nie ogranicza się wyłącznie do smarowania. Olej rozprasza ciepło, które wytwarza się podczas pracy skrzyni biegów i chłodzi przekładnię. Ponadto tłumi drgania, zapobiega powstawaniu korozji oraz pozwala utrzymać cały mechanizm skrzyni biegów w czystości. Współczesne przekładnie są bardzo zaawansowane technologicznie i wymagają równie nowoczesnego środka smarnego. Niestety każdy z nich po pewnym czasie traci swoje właściwości i właśnie dlatego wymaga wymiany. Dotyczy to zarówno przekładni manualnych, jak i automatycznych.

W naszej hurtowni oferujemy wysokiej jakości olej przeznaczony do automatycznych skrzyni biegów. Są to produkty w pełni syntetyczne, które spełniają rygorystyczne normy wszystkich największych producentów samochodów na świecie.