Co oznacza lepkość oleju?

Jednym z podstawowych parametrów określających właściwości oleju jest jego lepkość. Zazwyczaj oznaczany jest ona na etykiecie oleje przez ciąg cyfr i znaków. Co one dokładnie oznaczają i dlaczego lepkość oleju jest aż tak ważna?

Na początek trzepa zrozumieć czym jest sama lepkość oleju. Pojęcie lepkości oznacza opór, jaki podczas płynięcia stawia ciecz. Jak to wygląda w przypadku olejów silnikowych? Lepkość określa, jak zachowa się olej w danej temperaturze. Przykładowe oznaczenie producenta na butelce to 10W/40. Cyfra przed W (winter) określa lepkość w niskich temperatura, natomiast druga wartość dotyczy wysokich temperatur pracy silnika. Zimą lepiej, by lepkość oleju była odpowiednio niska. Olej nie może być zbyt gęsty, ponieważ wtedy nie będzie mógł dotrzeć do wszystkich części silnika. Oznaczenie 10W określa, że olej zachowa swoją płynność nawet przy – 25 stopniach Celsjusza. Cyfra 40 określa natomiast graniczną, maksymalną temperaturę w której olej zachowa swoje właściwości. W przypadku jej przekroczenia stanie się zbyt rzadki i nie będzie mógł ochronić silnika w aucie.

W naszej hurtowni polecamy szeroki wybór olejów o różnej lepkości, w tym tych przystosowanych do pracy w ekstremalnie niskich lub wysokich temperaturach. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą olejów Neste.

Dodaj komentarz