Sprawdzamy poziom oleju w silniku

Olej w silniku pełni wiele ważnych funkcji, a jego regularne sprawdzanie to czynność o której żaden kierowca nie powinien zapominać. I to niezależnie od tego czy auto niedawno wyjechało z fabryki czy ma już kilkanaście lat.

Dlaczego warto regularnie sprawdzać poziom oleju w silniku? Każdy samochód w czasie pracy zużywa niewielkie odrobiny oleju. Jest to rzecz jak najbardziej naturalna i nawet sami producenci aut w instrukcjach obsługi pojazdów podają przybliżoną ilość oleju jaką samochód zużywa na tysiąc przejechanych kilometrów. Olej podczas pracy silnika ulega spalaniu na cylindrach, a także ulega naturalnemu parowaniu. W starszych autach mogą zdarzyć się również większe lub mniejsze wycieki. Dużo zależy również od sposobu eksploatacji samochodu. Przy ostrzej jeździe auto może zużywać olej, nawet jeśli podczas normalnej eksploatacji nie ubywa go ani odrobinę. Dlatego właśnie każdy kierowca powinien wyrobić w sobie nawyk sprawdzania poziomu oleju. Powinno robić się to zanim uruchomimy silnik albo kilka minut po zatrzymaniu i zgaszeniu auta. Pamiętać trzeba, by samochód stał na płaskim podłożu. Do sprawdzania oleju służy specjalny bagnet, który wycieramy z resztek oleju, a następnie wkładamy z powrotem i sprawdzamy poziom na zaznaczonej miarce. Podczas tego zabiegu należy zwrócić również uwagę na inne parametry oleju, takie jak kolor czy zapach. Jeśli podczas sprawdzania oleju będzie on miał won paliwa to świadczy to o bardzo poważnej awarii.

Jeśli szukacie wysokiej jakości olejów silnikowych do różnego rodzaju pojazdów to zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Oleje Klimowicz.