Olej do silnika zasilanego LPG

Jednym ze sposobów na oszczędna jazdę jest montaż w samochodzie profesjonalnej instalacji LPG. To rozwiązanie pozwala na wyraźne obniżenie rachunków na stacji benzynowej. Czy zmiana sposobu zasilania ma jakikolwiek wpływ na olej silnikowy?

Szukając odpowiedzi na to pytanie warto przypomnieć czym różni się silnik zasilany benzyna a gazem ziemnym. W przypadku jednostki zasilanej gazem wyższa jest temperatura spalania i do spalenia 1 l gazu wymagana jest większa ilość powietrza. Gaz ziemny spala się również wolniej od benzyny i dlatego cylindry narażone są na pracę w wyższej temperaturze. Wzrost temperatury w cylindrach powoduje równocześnie wzrost temperatury w całym silniku. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ w podwyższonej temperaturze szybciej ulegają degradacji specjalne składniki i dodatki uszlachetniające zawarte w oleju silnikowym. Chodzi tutaj o dodatki antykorozyjne czy zapobiegające powstawaniu zanieczyszczeń. Jeśli zabraknie ich to może to doprowadzić do korozji elementów silnika czy tworzeniu się niebezpiecznych szlamów. Jednym słowem olej w silnikach zasilanych LPG częściej się zużywa i dlatego powinien być wymieniany częściej niż w przypadku silników benzynowych. Specjaliści zalecają, by okres ten skrócić o ok. 25%.

Warto zaznaczyć, że nie ma potrzeby kupna specjalnego oleju do silników LPG, a i takie są dostępne na rynku. Wystarczy stosowanie dobrej jakości oleju syntetycznego lub półsyntetycznego. My polecamy oczywiście produkty koncernu Nest Oil.