Kiedy wymienić olej w silniku?

Wymiana oleju jest niezbędna do tego, by silnik w naszym samochodzie pracował sprawnie i bezawaryjnie. Dlaczego jego wymiana jest konieczna i kiedy powinniśmy to zrobić? O tym właśnie w naszym dzisiejszym wpisie.

Olej trzeba regularnie wymieniać ponieważ najzwyczajniej w świecie ulega starzeniu. Najogólniej chodzi o to, że wraz z upływem czasu i liczbą przejechanych kilometrów olej traci swoje początkowe właściwości. Dotyczy to zwłaszcza dodatków uszlachetniających, np. antykorozyjnych. Po pewnym czasie olej po prostu przestaje zapewniać silnikowi należytej ochrony i trzeba go wymienić na nowy. W przeciwnym razie ryzykujemy poważnymi uszkodzeniami elementów silnika, których koszty naprawy nie należą do najniższych. Na szybkość zużywania się oleju wpływ ma wiele czynników. Wśród najważniejszych wymienić należy stan techniczny samego silnika, jakość tankowanego paliwa czy wreszcie styl jazdy. Najlepiej wymieniać olej zgodnie z zaleceniami producenta auta. Ale jeśli jeździmy już mocno wyeksploatowanym autem, a dodatkowo nie oszczędzamy silnika i mamy tzw. ciężką nogę, to olej powinno się wymieniać zdecydowanie częściej niż zaleca to producent. Generalna zasada jest taka, że olej na pewno można wymienić szybciej, ale zdecydowanie nigdy później niż przewiduje to instrukcja obsługi pojazdu.

Wszyscy kierowcy powinni więc pamiętać o regularnej wymianie oleju. Który wybrać? Najlepiej taki który zapewnia wysoką jakość oraz potrafi wydłużyć okres pomiędzy kolejnymi wymianami oleju. Warunki te spełniają oczywiście oferowane przez nas produkty marki Neste Oil.